eKoruma; Avukatlık ve Hukuk Danışmanlık Şirketi Değildir. İçeriklere Bilişim Yöntemleri ile Müdahale Eden Bir Teknoloji Şirketidir.

Sosyal Medya Dolandırıcılarının Kurbanı Olmayın

Bu Yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Artan internet kullanımı birçok kolaylığı beraberinde getirmiş olsada, son zamanlarda sıklıkla kötü niyetli kişiler tarafından birçok kişi veya kurum dolandırıcılık konusunda zarara uğrayabiliyor.

Özellikle Facebook mecrasında aktif olan bu kişiler, sizi yakın mercek altına alarak önce arkadaşlarınızı ekliyor sonrasında ise sizin içerisinde olduğunuz gruplara dahil oluyor.Asıl hedefleri dikkat çekmeden bir şekilde hayatına girmek ve arkadaşlarınızın da irtibatta olduğu gibi gözükmesi masum gelebiliyor.

Tüm bunların dışında özellikle twitter ve facebook kanallarında gezinen bu dolandırıcılar kişileri sahte yarışmalar ile halkanın içine dahil ediyor.Ve büyük ödül kazandınız diyerek heyecanlandırıyor.Ödülü alabilmek için ise istedikleri dolandıracakları kişinin cebindeki para. Bu yüzden mutlaka ve mutlaka sosyal medya kanallarında tanımadığınız kişiler tarafından gelen arkadaşlık isteklerini kabul etmemeli ve profilinizi sadece arkadaşlarınıza açık hale getirmeniz olacaktır.

Sosyal Medya Dolandırıcılığı

Geçtiğimiz günlerde ise Türkiye’de bir çiftçimiz dolandırıldığını hemde bunun Facebook platformu üzerinden yapıldığını açıkladı.

‘Facebook grubunda yonca satışı yapıldığı gördüm ve vermiş oldukları numara ile hemen iletişime geçtim. Telefona cevap veren kişi ile iletişime geçerek gerekli bilgileri aldım. Sonrasında bana fotoğraflarını gönderdiler. Akabinde ise benden ilk olarak nakliye ücretini yapmamı ve ürünleri göndereceklerini söylediler. Parayı gönderdim ve verdikleri tır şoförünün numarasına bir daha ulaşamadım’ dedi.

Gördüğümüz gibi dolandırıcılık şekillerini genişleten siber suçlular gün geçtikçe yeni yöntemler ile dolandırmaya devam ediyor.Bu aşamada en önemli şey özellikle kayıt olduğunuz sitelere kişisel bilgilerinizi ve banka bilgilerinizi kesinlikle vermeyiniz. İnternette yer alan kişisel bilgileriniz size yaklaşan kişinin sizi tanıması için son derece önemli ve en büyük silahıdır.Neleri seviyorsunuz, kiminle arkadaşsınız, nerelerde gezersiniz bu veriler onlar için çok değerlidir.

İlginç arkadaşlık istekleri:Tarafınıza gelen bir arkadaşlık isteği var ise neden bu kişinin seninle irtibata geçmek istediğini iyice düşün ve hemen kabul etme.Eğer ortak bir arkadaşın var ise mutlaka danış. Bugünün en büyük siber suçları tanımadığınız kişileri sosyal ağınıza dahil ederek gerçekleşiyor.

Sosyal Medya Dolandırıcılığı Nasıl Önlenir?

Rate this post
0 0 votes
Article Rating
Dikkat: eKoruma; Avukatlık ve Hukuk Danışmanlık Şirketi Değildir. İçeriklere Bilişim Yöntemleri ile Müdahale Eden Bir Teknoloji Şirketidir.
Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler ekoruma danışmanlık hiz. a.ş. aittir
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
eKORUMA’da İçeriğiniz Kaldırıldıktan
Sonra Ödeme Yaparsınız
eKORUMA Müşterileri Link Durumlarını Online Takip Ederler
Tüm Kredi Kartlarına 12 Aya Kadar Taksit İmkanıİyzico Alt Yapısı ile Online Ödeme

Site İçi Arama

Biz Sizi Arayalım

  • Bize +90 212 909 5278‘den ya da +90 532 313 39 84 nolu Whatsapp hattından ulaşabilirsiniz.
  • eKORUMA’da içeriğiniz kaldırıldıktan sonra ödeme yaparsınız
  • Kaldırmak istediğiniz linkin durumunu canlı olarak online sistemimizden takip edersiniz.

Talep Formu

  • Bize +90 212 909 5278‘den ya da +90 532 313 39 84 nolu Whatsapp hattından ulaşabilirsiniz.
  • eKORUMA’da içeriğiniz kaldırıldıktan sonra ödeme yaparsınız
  • Kaldırmak istediğiniz linkin durumunu canlı olarak online sistemimizden takip edersiniz.

Tanıtım Videosu Gelecek

İçerik Gönderme Formu

[ninja_form id=10]

Uzmanına Soru Sorun

[ninja_form id=11]